piątek, 15 marca 2013

F-117 A Nighthawk - ostatnia część relacji.

Budowa F-117 dobiegła końca. Ostatni odcinek relacji poświęcony będzie głównie osłonie kabiny pilota. Obok wspomnianych w poprzedniej części elementów należy ona do najciekawszych etapów budowy. Dlatego też postanowiłem poświęcić jej osobny post.


Zacznę od tego, że osłona kabiny w prawdziwym F-117 pokryta jest specjalną warstwą, która odbija fale radarowe. Dzięki temu nie przenikają one do wnętrza kokpitu i nie odbijają się od wyposażenia czy kasku pilota. Oszklenie nie jest bezbarwne, na zdjęciach wyraźnie widać, że ma brązowawy kolor.


Sporo czasu zajęło mi znalezienie odpowiedniego kawałka folii do wykonania oszklenia osłony. Kombinowałem z kliszą i starymi zdjęciami RTG. Pierwsza opcja była dobra, ale nie miałem wystarczająco dużego kawałka, z kolei zdjęcie było za ciemne. W końcu trafiłem na  różnokolorowe folie w formacie A4 przeznaczone na okładki do zbindowanych dokumentów. Miały odpowiednią grubość, znalazłem też kolor, którego szukałem:


Kiedy zdobyłem już folię mogłem w końcu zabrać się za sklejenie osłony. Składa się na nią sporo elementów:


Przyjemnie się to sklejało, efekt też mi się podoba :-)
Pozostały jeszcze osłony DLIR i FLIR, właściwie to nie wiem czy też powinny być wykonane z tej folii, (na zdjęciach różnie to wygląda)...


...oraz kilka innych drobiazgów, głównie anteny:


Zdecydowałem, że osłona kabiny będzie zamknięta. Tak wygląda lepiej :-) Po doklejeniu ostatnich elementów pozostało już tylko lakierowanie. Skorzystałem ze słonecznej pogody i zrobiłem to na zewnątrz, pierwszy raz w tym roku. Niestety kilka dni później pogoda się zepsuła, powrót zimy pokrzyżował mi trochę plany co do galerii. Mam pomysł na zdjęcia w terenie, ale zrealizuje go dopiero jak zrobi się cieplej i nie będzie już śniegu.
2 komentarze:

 1. I liked very much your canopy. I liked the yellow film you put, it looks real!
  Although I may say that the DLIR and FLIR don´t have film, but a special mesh. You can see in my blog how I did it, as I put a thin fabric.
  http://paperjerry.blogspot.com/search?q=f-117
  Keep up the good build!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you! I wasn't sure about that which kind of film I should use to DLIR and FLIR covers. But I won't change it now. I'll leave it as it is.

   Usuń