Będąc w Koszalinie na I Bałtyckim Festiwalu Modelarskim odwiedziłem Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, które było otwarte z okazji Nocy Muzeów. Oprócz wyrzutni rakiet, działek przeciwlotniczych, radarów itd. znajduje się tam eksponat, który szczególnie mnie interesuje - Suchoj Su-22 M4. Bardzo lubię radzieckie konstrukcje z okresu "zimnej wojny", dlatego stanowił on dla mnie sporą atrakcję. Nie ukrywam, że bardzo bym chciał kiedyś skleić taką "suczkę" z kartonu.
Radziecki odrzutowy samolot szturmowy o zmiennej geometrii skrzydeł Suchoj Su-17 (w kodzie NATO - "Fitter") został oblatany w 1966 roku. Trzy lata później wszedł do produkcji i do jej zakończenia w 1990 wyprodukowano prawie 3000 egzemplarzy tej maszyny w różnych wersjach. Oprócz ZSRR samolot był/jest używany w tzw. krajach byłego bloku wschodniego (Czechosłowacja, NRD, Polska), na Bliskim Wschodzie (Afganistan, Iran, Irak) w Afryce Północnej (Egipt, Libia) oraz w Ameryce Południowej (Peru). Więcej na temat samej konstrukcji tutaj.
Prezentowany w muzeum eksponat to Su-22 M4 z numerem taktycznym 9306 - eksportowa wersja Su-17 M4. Samolot ten został wyprodukowany w 1985 roku i służył w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Jest to ostatnia jednostka w Polsce, która nadal używa tych maszyn. Do Muzeum Obrony Przeciwlotniczej trafił w 2011 roku. Jak informuje tabliczka przytwierdzona do kadłuba, zanim został wycofany ze służby wykonał 1841 startów i lądowań oraz spędził w Powietrzu prawie 1500 godzin, a za jego sterami siadało wielu wybitnych pilotów.
Stachu Ty "suczko" ;)
OdpowiedzUsuń