niedziela, 11 marca 2012

Galeria - Focke-Wulf FW-190 A8/R8 Sturmbock- Kartonowy Arsenał 3/2009

Czas pokazać mojego ulubieńca. Focke-Wuff FW-190 to według mnie jedna z najwspanialszych maszyn w historii lotnictwa. Piękna sylwetka, która zachwyca swoimi kształtami. Muskularny przód kryje w sobie potężny, mocny silnik. W dalszej części linia kadłuba jest smukła i łagodna jak w sportowym samochodzie. W swoim wnętrzu Focke-Wulf kryje budzące respekt uzbrojenie składające się z dwóch karabinów maszynowych i czterech działek.
Model został wydany w Kartonowym Arsenale (3/2009) i przedstawia wersję A8/R8, zwaną Sturmbock. Została stworzona w odpowiedzi na coraz częstsze i liczniejsze naloty aliantów na Rzeszę w końcowej fazie II wojny światową. FW-190 A8/R8 był przeznaczony do niszczenia ciężkich 4-silnikowych bombowców, od podstawowej wersji różnił się uzbrojeniem - w miejsce dwóch skrzydłowych działek MG 151/20 kalibru 20 mm zostały wmontowane działka MK 108 kalibru 30 mm. Ponadto samolot został wyposażony w dodatkowe płyty pancerne po bokach kadłuba na wysokości kabiny pilota oraz dodatkowe opancerzenie wiatrochronu i osłony kabiny.


Na tym egzemplarzu samolotu latał dowódca JG 300 - Walther Dahl - niemiecki as myśliwski, który podczas II wojny światowej zestrzelił 128 samolotów (w tym 26 bombowców 4-silnikowych). Walczył  po obu stronach frontu w Europie. Za swoje zasługi był wielokrotnie nagradzany w tym min. Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu. Samolot ma niesamowite malowanie :-)Model budowało się przyjemnie i bez większych problemów. Jest trudny i wymagający. Budowa zajęła mi 9 miesięcy - od października 2009 do maja 2010. Tutaj znajduje się relacja z jego budowy. Poniżej zdjęcia tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka - silnik i wnętrze:A tutaj razem z Jakiem - 1b:
W planach na przyszłość są FW-190 A8 oraz FW-190 D9 także z Kartonowego Arsenału. Na razie czekają w szufladzie na pocięcie, ale kiedyś dołączą do Sturmbocka :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz