wtorek, 7 lutego 2012

Zdjęcia z wycieczki - Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - część I


Dziś trochę z "innej beczki". Oprócz tego co pokazywałem do tej pory, chcę na tym blogu prezentować również zdjęcia, które zrobiłem podczas wycieczek do muzeów i innych miejsc gdzie można zobaczyć samoloty i nie tylko w skali 1:1.

Na początek miejsce, do którego mam bardzo blisko i w którym byłem już wiele razy - Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Postanowiłem podzielić zdjęcia na dwa posty, w dzisiejszym zaprezentuję zdjęcia z ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego. W przyszłości pojawi się druga część ze zdjęciami legendarnej ORP Błyskawicy, która także należy do zbiorów MMW.Zdjęcia, które prezentuję przedstawiają ekspozycję w latach 2010-2011, nie wiem jak wygląda obecnie, gdyż na stronie muzeum jest informacja o tym, że jest nieczynna do czasu oddania nowego budynku. Być może wkrótce eksponaty doczekają się "dachu nad głową". Fajnie by było, bo jak widać na zdjęciach przebywanie przez cały rok na zewnątrz im nie służy...W muzeum można obejrzeć różnego rodzaju artylerię, działa z baterii umieszczonych na wybrzeżu, wieże artyleryjskie z polskich okrętów, m.in. z "Gryfa" lub z "Burzy", artylerię przeciwlotniczą, torpedy, rakiety, dalmierze okrętowe i masę innego sprzętu związanego z tematyką okrętową:
 Kiosk okrętu podwodnego ORP "Dzik", radziecki typ "Foxtrot": Kuter pościgowy KP-1 "Batory" - czyli najstarszy zachowany polski okręt


W kolekcji muzeum znajduje się kilka ciekawych samolotów i dwa śmigłowce, z lewej strony widać Lima 6 bis, za nim stoi MiG-21 bis oraz TS-11. Na środku widać największy eksponat - Ił-28 R. Za nim stoi Jak-9P (niewidoczny na tym zdjęciu) W tle po prawej śmigłowce SM-1 i Mil Mi-4 ME.


W zbiorach muzeum znajduje się jeden z moich ulubieńców - Lim 6 bis:Trochę zbliżeń Lima:
Tu chyba coś zdechło .... :-)
MiG - 21 bis, bardzo mi się podoba z tym orłem na dziobie. Szkoda, że już trochę wyblakły...


...po lewej skrzydło największego eksponatu - Ił-a-28 R. Rzuca się w oczy duży, opływowy element na końcówce skrzydła olbrzyma. Jest to dodatkowy zbiornik z paliwem, montowany w wersji rozpoznawczej tego samolotu (R) w celu zwiększenia zasięgu. Po prawej stoi nieco mniejszy samolot - TS-11 "Iskra":


Mil Mi-4 ME:


SM-1, w tle Mil Mi-4 ME:


TS-11 "Iskra":


Silnik samolotu B-24 "Liberator" zestrzelonego podczas II wojny światowej. W roku 1997 silnik został wydobyty z dna Bałtyku. W tle gondola prawego silnika Ił-a 28 R.


Samolot myśliwski Jakowlew Jak-9 P. Szkoda, że w takim stanie... W tle Ił-28 R.

Powyższe zdjęcia Jaka przedstawiają wygląd z lata 2011, poniżej odmalowany Jak - (marzec 2012). Niestety zamalowano też osłonę kabiny srebrną farbą, a przeszklenie grzbietu jest teraz w kolorze samolotu. Doszedł też ster kierunku, więc można powiedzieć, że stan samolotu trochę się poprawił.


Ogon i przednia szyba wielkiego Iła-28 R:Poniżej Ił-28 R. Chciałoby się powiedzieć, że w "całej okazałości". Niestety ciasno tam i cały nie mieści się w kadr - kilka kroków w tył i przód Iła zasłoniłyby śmigłowce.4 komentarze:

 1. Ech życie. Mam sentyment do Iła. W czasach Liceum Lotniczego mijałem go w drodze z internatu do szkoły / stoi do dzisiaj w Dęblinie/. Mig 21 przywitał mnie w pierwszym dniu badań lekarskich jako kandydat do LL. Serce się kroi na pewne widoki ale trzeba byc dobrej mysli. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obie maszyny są wspaniałe. Szkoda, że większość z tych, które zostały stoją i niszczeją. Niedługo wstawię zdjęcia z poznańskiej "Cytadeli". Tam też stoi min. Ił-28.

   Usuń
 2. Muzeum właśnie zaczęło pozbywać się eksponatów...
  http://galeria.aviateam.pl/photo/11702

  http://galeria.aviateam.pl/photo/11706

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, likwidacja ekspozycji?

   P.S. Fajny portal, nie znałem. Pozdrawiam! :)

   Usuń